Réges-régen élt egy gazda, aki számtalan problémával volt kénytelen szembenézni az életében. Azonban ezek a gondok nem voltak olyan súlyosak, mégis, a gazda nagyon terhesnek élt meg minden napot, csalódott, kedvetlen volt.
Itt kell megjegyeznünk azt, hogy a gazda amúgy jó ember volt, szerette a gazdaságát, az állatait, de ha nem esett eleget az eső, és így a termésében kár keletkezett, szörnyen el tudott keseredni.
“Adj tanácsot, kérlek. Mondd meg, mit tehetnék, hogy a termésben ne keletkezzen kár?” – kérlelte Buddhát a gazda.
A férfinak volt egy gyönyörű felesége, akit nagyon szeretett és aki nagyon szerette őt. De mégis, az asszony bizony néha elégedetlen volt a helyzetükkel, és ezt szóvá is tette.
“Kérlek, Buddha-mester, segíts meg, hogy a feleségem értékelje a fáradozásaimat, a munkámat, és mindig béke legyen köztünk” – mondta a gazda, akinek gyerekei is voltak, mégpedig szófogadó gyerekek, akik sok örömteli pillanatot szereztek a gazdának. De azért voltak napok, mikor nem fogadtak szót, és nem tisztelték az apjukat.
De ezek mellett még számtalan problémát felsorolt a férfi. Buddha türelmesen, bölcsen végighallgatta, majd így szólt.
“Nem tudok segíteni rajtad.”
A férfi nagyon megdöbbent, mert nem gondolta, hogy a nagy és bölcs Buddha nem tud rajta segíteni.
Buddha így folytatta.
“Minden embernek megvan a maga problémája. Sőt, mindenki 83 problémával kell nap mint nap megküzdjön. Ez ellen nincs mit tenni. Ha sikerül egy problémát megoldani, megjelenik helyette másik.”
A férfi ingerülten szólt Buddhához.
“Azt hittem bölcs vagy, aki segíteni tud másokon. De látom, ez nem igaz.”
“Lehet, hogy tudok segíteni neked a 84-dik problémádon, amely mind a 83-at megoldaná” – válaszolta Buddha.
“És melyik lenni a 84-dik probléma?” – kérdezte a férfi.
“Az, hogy nem szeretnél semmilyen problémát, ez a 84-dik problémád” – válaszolt Buddha.
Mi ebből a tanulság?
Az, hogy légy hálás, elégedett az életeddel, és ha változtatni szeretnél rajta, cselekedj. Az életben a jót és rosszat is el kell tudni fogadni.